Návod na zveřejnění Příspěvku na webu Turistiky Turnov oprávnění Redaktor

Podle následujícího postupu vytvoř jednoduchý Příspěvek na web dle vzoru článku KRKONOŠSKÉ POHRÁTKY aneb Za Krakonošem, tzn. Nadpis – Jednoduchý obsah – Vložení fotogalerie z úložiště fotek na Google Disku.

1.

Na přihlašovací stránku do redakčního systému se dostaneš tak, že na hlavní stránce webu Turistiky Turnov (https://dev.turistikaturnov.cz), připíšeš /wp-admin

Odkaz na přihlašovací stránku pak vypadá takto:

https://dev.turistikaturnov.cz/wp-admin

Vyplň svoje osobní přihlašovací údaje a potvrď tl. Přihlásit se

Načte se hlavní stránka redakčního systému, tzv. Nástěnka.

Zde se ukazují různé statistické informace, lze je vypínat, přesouvat atd., záleží na tom, jak jsou pro tebe důležité.

Nejvíc tě ale bude zajímat levé menu.

Textový návod si můžeš také prohlédnout ve videu:


2.

V levém menu najeď kurzorem na Příspěvky a pokračuj buď na Přehled příspěvků, nebo na Vytvořit příspěvek. (Tvoje oprávnění ti nedovoluje upravovat cizí příspěvky, můžeš si je jenom Zobrazit a prohlížet. Po vytvoření tvého prvního příspěvku již ti bude seznam vypisovat pouze tebou vytvořené příspěvky, které už můžeš zpětně upravovat nebo mazat).

Po stisknutí tl. Vytvořit příspěvek se dostaneš na editační stránku. Do políčka Zadejte název napiš stručný nadpis příspěvku.

Samotný text, či další obsah se edituje v řádcích označených Type / to choose a block. Standardně stačí vkládat nebo psát text. Jednotlivé odstavce se oddělují kláv. ENTER.

Text jde posléze dále upravovat, formátovat, měnit tučné písmo, kurziva, přidávat odkazy, barvu textu atd.

Celý blok jde potom i dle potřeby vymazat.

Nový typ bloku (tabulky, nadpisy a mnoho dalších možností se pak přidává pomocí tl. + v pravé části stránky.

Otevře se menší okno s nabídkou bloků (zde se ukazují jen ty, které používáš nejčastěji). Všechny bloky se pak vypíšou ve velké nabídce po stisknutí tl. Procházet vše.

V seznamu najdi blok Google Disk galerie a klikni na něho. Blok se vloží na stránku na určené místo a ukáže se struktura napojená přímo na naše úložiště.

Proklikej se složkami až tam, kam jsi uložil fotky, které chceš na webu ukázat.

Ještě se podívej zcela vpravo do části nastavení stránky, kde v sekci Blok můžeš pro jednotlivé bloky nastavit individuální nastavení, nic méně pro základní potřebu postačuje to, které je už přednastavené pro všechny stejné.

Pro dokončení publikace příspěvku přepni v pravé části nastavené z volby Blok na Příspěvek. Zde je třeba příspěvek zařadit do správné Rubriky, aby jej bylo možné snadno najít. Ideálně zaškrtni skupinu, které se příspěvek týká, případně Typ akce (zaškrtnout lze více možností najednou).

Následně zadejte Štítky, to jsou klíčová slova, které vystihují obsah článku. Slouží k tomu, aby web právně vyhledával podle zadaných výrazu (na webu lupička v horním menu vpravo nahoře). Klíčových slov zadejte maximálně 5, více už to nemá smysl.

Dále je třeba vložit Náhledový obrázek. Bez něho příspěvek na stránce nevypadá hezky. Klikněte do pole Zvolit náhledový obrázek a ukáže se Knihovna médií již nahraných obrázků. Můžete tedy použít již dříve nahraný, pokud jej najdete, nebo nahrát ze svého počítače obrázek nový – Nahrávání souborů. Vyberte soubory na svém disku. Po natažení do Knihovny médií potvrďte tl. Zvolit náhledový obrázek vpravo dole.

Nakonec je možné ještě povolit komentáře v Nastavení komentářů. Tuto možnost ale nedoporučuji, komentáře na našem webu prozatím spouštět nebudeme.

Nyní již můžete příspěvek zveřejnit tl. Publikovat vpravo nahoře a ještě jednou potvrdit Publikovat (slouží jako kontrolní potvrzení publikování).

Nyní se již příspěvek objeví na webové stránce na první pozici.


3.

Řazení příspěvků na webové stránce se řídí podle data vydání sestupně. Pořadí lze tedy měnit pouze tak, že upravíme ručně datum vydání, což se dělá opět na stránce editace příspěvku v pravé části nastavení. Můžeme tedy novému příspěvku nastavit nějaké starší datum, čímž jej posuneme v seznamu níže, nebo naopak nějaký starší příspěvek můžeme datumově aktualizovat a posunout výše. Lze i publikování příspěvku naplánovat zadáním data a času v budoucnosti.

V tuto chvíli, podíváme-li se opět na výpis příspěvků (volba Příspěvky v levém menu), ukáže se ti už výpis příspěvků jen pouze těch, které jsi vytvořil.

Můžeš do nich vstupovat, opravovat, mazat dle libosti.

Pomoc v nesnázích (Fíša 731 406 097, [email protected])